Autorica teksta: Maja Stanišić, učitelj rehabilitator
Aktivno građanstvo, vrijednosti Europske unije, održivost i zelene akcije, unapređenje lokalne zajednice te glazba bile su teme TCA seminara Participation in Civic Engagement and Green actions održanog od 8. do 11. travanja 2025. u Cluj Napoci u Rumunjskoj.
Na ovoj aktivnosti suradnje i osposobljavanja sudjelovala je naša rehabilitatorica iz posebnog razrednog odjela Maja Stanišić, zajedno s još stotinjak sudionika iz 20 europskih zemalja.
U srcu Transilvanije i jednom od glavnih akademskih i kulturnih središta zemlje, gradu Cluj-Napoci, rumunjska nacionalna agencija (ANPCDEFP) stvorila je prostor za razmjenu najboljih nacionalnih i međunarodnih praksi o sudjelovanju u demokratskom životu i okolišu te borbi protiv klimatskih promjena. To su dva od četiri horizontalna prioriteta za program EU Erasmus+ 2021.-2027. Okolišna tema bila je od posebnog značaja za našu školu jer su upravo povećanje znanja i vještina zaposlenika i učenika o održivom razvoju i cirkularnoj ekonomiji jedan od ciljeva našeg aktualnog Erasmus+ projekta „Potičemo, podučavamo, pokazujemo“.
Ovaj događaj dio je projekta PEACE (Participation Erasmus Alumni for Civic Engagement), dugoročne aktivnosti kojom koordinira Erasmus+ talijanska nacionalna agencija INDIRE i usmjerena je na građanski angažman i vrijednosti EU-a.
Cilj ove aktivnosti bio je jačanje europskog identiteta i osjećaja pripadnosti kroz aktivnosti širenja građanskog angažmana i podizanje svijesti unutar E+ mreže o izazovima s kojima se suočava Europska unija te podizanje svijesti o okolišu i zelenim akcijama.
Bogati dnevni red uključivao je predavanja, radionice i grupne aktivnosti, primjere dobre prakse te studijske posjete lokalnim organizacijama u školskom, srednjoškolskom i sektoru visokog obrazovanja. Posljednjeg dana seminara svaka je nacionalna delegacija stvorila zeleni kutak sudjelovanjem u sadnji stabala javora u srednjoj školi Avram Iancu.
Osim glavnog dijela, brižni domaćini sudionike su počastili i odlaskom u Muzej imerzivne nove umjetnosti, zajedničkim večerama i koncertom Erasmus Orchestra sastavljenog od 60 studenata europskih konzervatorija i glazbenih instituta koji su proveli ili provode Erasmus+ iskustvo međunarodne mobilnosti. Tako su sudionici, osim u službenom dijelu, dobili mogućnost za razmjenu informacija, ideja i priliku za nove suradnje i u neformalnom druženju.

